PPS BAAT: BemestingsAdviezen Akkerbouw Toekomstgericht

Veel actuele maatschappelijke opgaves relateren aan hoe bemesting in de landbouw wordt uitgevoerd. Verlaging van emissies door bemesting is noodzakelijk: a) van stikstof en fosfaat naar grond- en 2 oppervlaktewater (Nitraatrichtlijn, Kaderrichtlijn Water), b) van ammoniak naar de lucht (stikstofproblematiek) en c) van lachgas en methaan uit mest naar de lucht (broeikasgasemissies, Klimaatakkoord). Daarnaast moet; a) de koolstofvastlegging worden verhoogd (Klimaatakkoord) o.a. door juiste mestkeuze; b) moeten organische reststromen hergebruik worden als meststoffen (circulariteit, Kringlooplandbouw) en; c) het gebruik van eindige grondstoffen (fosfaat, kali, gas voor productie stikstofkunstmest) beperkt. Tot slot moet bemesting voor de boer bijdragen aan een optimale en rendabele gewasproductie en behoud van bodemvruchtbaarheid. Praktisch toepasbare bemestingsadviezen die zowel op deze productie- als maatschappelijke aspecten inspelen zijn dan noodzaak.

De huidige adviezen zoals opgenomen in het Handboek Bodem en Bemesting zijn hierop niet toegesneden. Ze zijn alleen landbouwkundig gericht, maken onvoldoende gebruik van de recente kennis en spelen onvoldoende in op de lokale situatie van perceel en bedrijf waardoor niet de maximale efficiëntie en effectiviteit in bemesting gerealiseerd wordt. Daarom is met een groep van partners rond bemesting in de akkerbouw (brancheorganisaties, toeleveranciers, afnemers, meststofproducenten, laboratorium en onderzoek) dit PPS project ontwikkeld in afstemming met het Ministerie van LNV mede als vervolg op de PPS Beter Bodembeheer. Het doel van dit project is om een set van nieuwe bemestingsadviezen voor de akkerbouw te ontwikkelen die de behoefte van het gewas, de bodem en het aanbod van nutriënten beter in balans brengen en daarnaast bijdragen aan bovenstaande maatschappelijke opgaven. 

Activiteiten die uitgevoerd gaan worden omvatten;

1) de ontwikkeling van perceels- en plaatsspecifieke bemestingsadviezen integraal voor stikstof, fosfaat en organische stof;

2) de ontwikkeling van dynamische bemestingsadviezen in het seizoen door combinatie van modellering met bodem- en gewasmetingen;

3) de ontwikkeling van bemestingsadviezen op basis van intensiteit en capaciteit van de bodem voor kali, zwavel calcium en een aantal sporenelementen;

4) een meststofkeuzeadviestool om inzicht te geven in de passende (circulaire) meststoffen;

5) integratie van bemestingsadviezen naar bedrijfsniveau waardoor een extra efficiëntieslag mogelijk is.

De adviezen worden met de partners breed getoetst in de praktijk. De nieuwe adviezen worden na goedkeuring door de Commissie Bemesting Akkerbouw Vollegrondsgroenten (CBAV) opgenomen in het Handboek Bodem en Bemesting. De nieuwe adviezen moeten leiden tot een optimale rendabele gewasproductie en bodemvruchtbaarheid met minder emissies, meer koolstofvastlegging en minder gebruik van eindige grondstoffen. 

Betrokkenheid BVOR

Dit project loopt van 1 april 2023 tot 31 maart 2027. De BVOR is, samen met de VA, in-cash en in-kind betrokken bij dit project met als beoogd doel om compost op een goede en juiste manier te positioneren in de nieuwe bemestingsadviezen. 

De laatste stuurgroepsvergadering was op 20 maart 2025 waarbij de voortgang binnen een aantal werkpakketten werd besproken.

Meer informatie

Erkende verwerkers invasieve exoten

Veilige verwerking van de plantenresten

BVOR-Demodagen 2025

De BVOR-Demodagen vinden plaats op 14 en 15 mei 2025

Blijf op de hoogte

Ontvang maandelijks het
BVOR-nieuws in je inbox.

Teeltsubstraten

Naar meer compost in teeltsubstraten

Kies voor een cursus
bij de BVOR

Met onze cursussen
blijf je op de hoogte
van de actuele thema’s.